Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
1016 Budapest, Magyarország
Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Company Information
Általános információ
„Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan” – hangzik a környezetvédők jól ismert mondása. Ez a mondat azonban nem csak a környezetvédelem esetében érvényes, hanem a gazdasági élet területén is. Különösen fontos ez a „glokalizációs” gondolkodásmód a gazdasági kamarák esetében, hiszen a legfontosabb feladatuk – a helyi vállalkozások összefogására épülő, partnerségen alapuló gazdaságfejlesztés – csak úgy valósítható meg, ha a helyi, lokális szereplők az őket képviselő kamarák által bekapcsolódnak a globalizáció rendszerébe. Ezért a kamaráknak egyformán meg kell felelnie a lokális igényeknek és a globális kihívásoknak is.
Magyarország Budapest centrikussága a gazdasági életben különösen jelentős, a vállalkozások jellemzően a fővárosban koncentrálódnak. Meghatározó az olyan vállalkozások aránya is, melyek termelésüket vidéken folytatják, de székhelyük Budapesten található. Ennek következtében a magyar kamarai rendszerben kiemelt helyet foglal el a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara. A kamara a lokális piaci együttműködés megteremtésével segíti a kis- és középvállalkozások gazdaságos működését, ezzel pozitív hatást gyakorolva a helyi gazdasági élet alakulására, továbbá nemzetközi kapcsolataival lehetőséget biztosít a vállalkozásoknak a kitörésre.
A demokratikus építkezés elve, a kamara gazdasági-társadalmi súlyának megtartása és erősítése, a képviselt kollektív jogok védelme, a kamarai autonómia és önkormányzatiság megőrzése megkívánja, hogy azok, akiket a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara képvisel, beleszólási jogukkal élhessenek, illetőleg ezzel kapcsolatosan kötelezettségeik is legyenek az őket összefogó szervezet feladatainak ellátásával kapcsolatban, ezért a kamara szervezete ezen igényeknek megfelelően épül fel. A kamarai tagok jogaikat és kötelezettségeiket alapvetően a tagozataikban, azokon belül a szakmai munka alapegységeiben, az osztályokban gyakorolhatják.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának, mint köztestületi formában működő gazdasági önkormányzatnak, elsődleges feladata a gazdaságfejlesztés és az általános gazdasági érdekképviselet. A kamara ezért szükségesnek tartja, hogy minél szélesebb körű vélemény-nyilvánítási lehetőséget kapjon a gazdasági jogalkotásban, ezáltal együttműködhessen a helyi gazdaság fejlődésének erősítésében, valamint a főváros és a kerületek ipar- és kereskedelempolitikájának kialakításában. Érdekérvényesítő tevékenysége kétirányú: a tagok érdekei szerint jár el a közigazgatással való együttműködés során, továbbá saját tagjai között is végez érdekegyeztetést. A hangsúly a kölcsönös párbeszédre helyeződik.
Eredményes kormányzás a civil érdekképviseletekkel való együttműködés nélkül ma már nem valósítható meg, ezért a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara a kormánnyal és az önkormányzatokkal való kapcsolattartás során elemzéseket készít, javaslatokat dolgoz ki, véleményez, tájékoztatást ad. A lokális gazdaság fejlődésének elősegítése és a helyi vállalkozások általános érdekeinek képviselete érdekében kiemelkedően fontos Budapest Főváros Önkormányzatával és a kerületi önkormányzatokkal való szakmai kapcsolattartás. A kamara és az önkormányzatok együttműködésének két fő színtere a döntés-előkészítésben való részvétel, illetve a közszolgáltatások fejlesztésében és ellátásában való szerepvállalás.
2012-től bevezetésre került az egyéni és társas vállalkozások kötelező kamarai regisztrációja, mely nagymértékben hozzájárult a kamarai feladatok hatékonyabb ellátásához. A regisztráció eredményeként létrejött vállalkozói adatbázis segítségével részletes és naprakész információ nyerhető a gazdálkodó szervezetekről, mely megkönnyíti a gazdasági folyamatok elemzését, így irányt mutat a gazdasági fejlődés eléréséhez. A kamarai nyilvántartás elősegíti az üzleti forgalom biztonságát, mind a vállalkozások egymásközti, mind a fogyasztók és a vállalkozások közötti szerződéses kapcsolatokban is.
A nemzetközi gazdasági kapcsolatok kiépítése, illetőleg fejlesztése is komoly hangsúlyt kap a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara rövid és hosszú távú stratégiájában: a vállalkozások nemzetközi megjelenését kereskedelemfejlesztési eszközökkel – kiállításokon, vásárokon való megjelenéssel, szakma-specifikus kiadványokkal, beszállítói programok és nemzetközi konferenciák szervezésével – segíti elő.
A nemzetközi kapcsolatok erősítése érdekében a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közvetítésével és elnökségével jött létre 2010 nyarán a Duna Menti Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (Danube Chambers of Commerce Association, DCCA) is, amely közvetetten számos ország vállalkozásait tömörítve a határokon átnyúló, közös társadalmi-gazdasági érdekek elősegítésén keresztül kíván bekapcsolódni az európai Duna Stratégiába. A Szövetség alapfilozófiája, hogy egységes üzleti lehetőségek platformját hozza létre horizontális alapelvek mentén, elősegítve a gazdasági-üzleti együttműködést, ezzel is erősítve a Duna-menti makrorégió különböző országaiban tevékenykedő vállalkozók, gazdasági társaságok közötti kohéziót.
A kamara – mint a hálózati együttműködés egy intézményes formája – tehát nem csak az egységes gazdasági érdekérvényesítés terén segít. A vállalkozások együttesen látható méretű piaci szereplővé válhatnak mind hazai, mind nemzetközi szintéren. Az együttműködés jobb lehetőséget teremt az innovációra, a közös beruházásokra, amit az egyes vállalkozások számára az esetleges tőkehiány, piachiány vagy alacsony felkészültségi szint okoz.
Krisztina krt. 99. Budapest
- Nyitvatartási idő
-
Hétfő:09:00 - 15:00Kedd:09:00 - 13:00Szerda:09:00 - 15:00Csütörtök:09:00 - 13:00Péntek:09:00 - 12:00
- Parkolás
- A vállalatnak van egy parkolója.
- Telefonszám
- +3614882000
- Linki
- Közösségi fiókok
- Kulcsszavak
- kereskedelmi kamara, kézműves kamara
Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Reviews & Ratings
How do you rate this company?
Are you the owner of this company? If so, do not lose the opportunity to update your company's profile, add products, offers and higher position in search engines.