Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar, Geoinformatikai Intézet
8000 Székesfehérvár, Magyarország
Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar, Geoinformatikai Intézet Company Information
Általános információ
A GEO története összefonódik a magyar földmérés és egyetemünk soproni központjának II. világháború utáni történetével.
A II. világháború után a földmérés növekvő szakember igénye az Állami Földmérés meglevő szervezetei mellett létrejött geodéziai vállalatok, a nagy tervező intézetek geodéziai részlegeiben egyre nagyobb mértékben jelentkezett. Ennek az igényeknek a hatására a felsőfokú szakemberképzés továbbfejlesztése és korszerűsítése céljából 1962-ben létrehozták - a székesfehérvári Jáky József Útépítő Technikumban 1959-től működő kétéves földmérő technikus képzés átszervezésével - a Kar jogelődjét a Felsőfokú Földmérési Technikumot melyben az oktató-nevelő és tudományos tevékenység fejlődése 1972-ben ért el arra a szintre, hogy minőségi változásként a felsőfokú technikumi képzést a főiskolai üzemmérnök képzés válthatta fel a Minisztertanács 1032/1972.(VII. 31.) számú határozata alapján.
A határozat értelmében a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem Földmérési és Földrendezői Főiskolai Karaként földmérő és földrendező szakokon székesfehérvári székhellyel 1972 őszén kezdődött el a földmérők, majd 1975-től a földrendezők képzése. Az üzemmérnökök szakosító továbbképzésének megszervezésével (1978) az alapító okiratban megjelölt minden feladatunkat teljesítjük. Az új főiskolai szervezeti forma mindezeknek a megoldásához kedvező feltételeket teremtett. A Kar viszonylagos önállósága továbbra is megmaradt, ez biztosította a földmérő ágazat igényeinek folyamatos érvényesítését. A nagy múltú anyaintézménytől pedig sikerült átvenni az oktatási, nevelési és kutatási munka hasznos tapasztalatait.
Nem teljesen előzmények nélküli a fehérvári kar Sopronhoz tartozása, hiszen az évezredes múltra visszatekintő földmérés tudományában önálló, iskolarendszerű mérnökképzés Magyarországon először Sopronban indult meg, amikor 1949-ben létrehozták az akkor a budapesti Műegyetemhez tartozó Főiskolán belül az Erdőmérnöki és Földmérő mérnöki Kart. Ezt 1950-ben két részre - erdőmérnöki és földmérő mérnöki osztályra - bontották. Ugyanezen évtől a Műszaki Egyetemi Karok keretében, majd 1956-60-as években a Nehézipari Műszaki Egyetem Földmérő mérnöki Karán - mindvégig Sopronban - folyt az oktatás. 1960-tól a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kara képez (jelenleg is) okleveles földmérő mérnököket.
Kezdettől fogva alapvető követelményként fogalmazódott meg a biztos, korszerű szakmai ismeretek, készségek és jártasságok kialakítása a rendelkezésre álló oktatási idő alatt. A tantervek és a tantárgyi programok időben szorosan követték és követik a tudományterület változásait, a gyors technikai-technológiai fejlődést, figyelembe veszik a földügyi szakágazat képzéssel szemben támasztott igényét és a felsőoktatás fejlesztésének feladatát. Ennek megfelelően a tantervek, a tantárgyi programok 5 évenként nagyobb mértékben, a közbe eső években pedig kisebb mértékben változtak, alakultak. A 2002/2003. tanévtől felmenő rendszerben bevezettük a kredit rendszerű képzést.
Az ingatlanokkal, földekkel kapcsolatos feladatok ellátása speciális - elsősorban jogi - szakismeretet igényel. A szakterület jól képzett szakemberekkel való ellátása érdekében került megalapításra, 2000-ben az Ingatlan-nyilvántartási szervező, majd 2006-ban az Igazgatásszervező alapszak.
2005-ben a felsőoktatás szerkezeti átalakítása miatt megalapítottuk, illetve elindítottuk a földmérő és földrendező BSc alapszakot, ami felváltotta a korábbi hagyományos főiskolai képzést.
Az oktatás-nevelés mellett fontos feladata volt Karunknak a kutatási tevékenység, valamint a kapcsolatok kiépítése hazai és nemzetközi szervezetekkel, felsőoktatási intézményekkel.
Az intézmény közvetlen irányító főhatósága 1993-ig a Földművelésügyi Minisztérium volt. A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény értelmében valamennyi magyarországi egyetem és főiskola az Oktatási Minisztérium irányítása alá került. 2000. január elsejétől a felsőoktatási intézmények integrációja után az egyetemünk új nevet kapott: Nyugat-magyarországi Egyetem. A Kar neve 2001. júliusától - a 136/2001. (VII. 20.) Kormány Rendelet értelmében - Geoinformatikai Főiskolai Kar.
Az egyetem Szenátusa 2006. június 14-én fogadta el az új Szervezeti és Működési Szabályzatot (117. A/2006. sz. határozat), amelyben a Kar neve NymE Geoinformatikai Karra változott.
Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara (AMK) 2014. július 1-jén alakult meg két székesfehérvári székhelyű intézmény (az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központja és a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kara) egyesülésével. A két korábbi intézmény az AMK Mérnöki Intézeteként illetve Geoinformatikai Intézeteként működik tovább.
Pirosalma utca 1-3. Székesfehérvár
- Nyitvatartási idő
-
Hétfő:07:00 - 20:00Kedd:07:00 - 20:00Szerda:07:00 - 20:00Csütörtök:07:00 - 20:00Péntek:07:00 - 20:00
- Parkolás
- A vállalatnak van egy parkolója.
- Telefonszám
- +3622200410
- Linki
- Közösségi fiókok
- Kulcsszavak
- egyetemi tanszék, egyetem
Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar, Geoinformatikai Intézet Reviews & Ratings
How do you rate this company?
Are you the owner of this company? If so, do not lose the opportunity to update your company's profile, add products, offers and higher position in search engines.